Drodzy Ósmoklasiści,
Serdecznie zapraszamy Was do udziału
w tegorocznym Dniu Otwartym!
24 maja (piątek) w godz. 16.00 - 18.00
Z A P R A S Z A M Y
Zapoznaj się z Naszą Szkołą:
Drodzy Ósmoklasiści,
Serdecznie zapraszamy Was do udziału
w tegorocznym Dniu Otwartym!
24 maja (piątek) w godz. 16.00 - 18.00
Z A P R A S Z A M Y
Zapoznaj się z Naszą Szkołą:
Przypominamy, że dzień 31 maja 2024r. (piątek), jest dodatkowym dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017r. W sprawie organizacji roku szkolnego – Dz. U. poz.1603 oraz z 2019r. Poz. 318 i 1093 ogłoszono dnia 28 sierpnia 2017r. Obowiązuje od dnia 1 września 2017r.)
Stołówka w tym dniu jest nieczynna.
13 maja uczniowie naszego liceum wzięli udział w zajęciach na strzelnicy sportowej LOK. Podczas zajęć mogli poznać i poćwiczyć technikę właściwego oddawania strzału, sprawdzić swoją celność oraz miło spędzić czas w towarzystwie rówieśników.
SZKOLNA WYCIECZKA DO WŁOCH
11.05.2024– 16.05.2024
Podróżujmy i poznawajmy świat, otwierajmy się na wiedzę i zgłębiajmy kultury. Sięgajmy po piękno tego globu, który jest dla nas stworzony!
Te słowa przyświecały nam kiedy w majowe dni przemierzaliśmy trasę po uroczych zakątkach słonecznej Italii. Miło jest zdawać relację z czegoś, co zapamięta się do końca życia! Tak można bowiem śmiało powiedzieć o wspaniałym przeżyciu, w jakim mogło wziąć udział 48 uczniów naszego LO.
Biuro podróży Jaworzyna Tour określiło tę podróż jako „Klasyczne Włochy”. Faktycznie, bowiem zwiedzaliśmy kolejno ważne dla tego półwyspu zakątki. Na początek, po nocy spędzonej w autokarze, odwiedziliśmy piękne Bracciano, główną atrakcją było wulkaniczne jezioro oraz zamek.
Od początku podróży wiedzieliśmy, że ”wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”, dlatego z utęsknieniem czekaliśmy na Wieczne Miasto – perełkę naszej wyprawy.
Oczywiście na trasie naszej wędrówki nie zabrakło spotkania z kulturą i tradycją wiecznego miasta. Dotykanie antycznej kultury rzymskiej, jej budowli i wynalazków, przeniosło nas mentalnie w dawne dzieje. Nie da się przecież ominąć bez westchnienia rzymskiego Koloseum, Forum Romanum, Kapitolu czy fontanny di Trevi. Zwiedziliśmy również antyczną świątynię Panteon. Ten wspaniały dzień został ukoronowany odpoczynkiem na słynnych Schodach Hiszpańskich.
Następnego dnia rano myślami wróciliśmy do wielkiego bohaterstwa Polaków, którzy na obczyźnie wsławili się męstwem w walce na Monte Cassino. Na tamtejszym cmentarzu wojskowym w ciszy i zadumie oddaliśmy hołd tym, którzy przelali krew za ojczyznę.
Wtedy również zwiedziliśmy wspaniale zachowane opactwo benedyktyńskie na samym szczycie góry. Sam wjazd, a potem zjazd, to niesamowite wrażenia i zapierające dech w piersiach przepiękne krajobrazy.
Następnie udaliśmy się do Ostii, której wizytówką są ruiny starożytnej Scavi di Ostia Antica, odkryto tu forum, bazylikę, spichrze, domy mieszkalne, liczne portyki, amfiteatr z 12 r. p.n.e., a nawet kurię. Zwiedziliśmy kompleks łaźni cesarskich, termy Neptuna z zachowanymi do dzisiaj mozaikami.
Kolejnego dnia udaliśmy się do Watykanu na Audiencje (środowe spotkanie wiernych z Papieżem). Odwiedziliśmy Muzea Watykańskie powstałe ze zbiorów zgromadzonych przez kolejnych papieży. Obecnie zgromadzono w nich, w różnych działach, najbogatszą kolekcję dzieł sztuki z całego świata. Podziwialiśmy Muzeum Pio-Clementino – będące kolekcją rzeźb antycznych. Wśród nich dane nam było obejrzeć najbardziej znane takie jak: Apollo Belwederski, Grupa Laokoona i Tors Belwederski. Spacerując po muzeum zachwyciły nas także galerie arrasów i map, ale chyba największe wrażenie na wszystkich zrobiła Kaplica Sykstyńska. Następnie udaliśmy się do Bazyliki św. Piotra. Wzruszenie towarzyszyło nam przy grobie – naszego Rodaka – Jana Pawła II.
Wycieczka do Włoch to wspaniała wyprawa pełna niezapomnianych wrażeń. Można by ją nazwać wędrówką w czasie i przestrzeni – powrotem do korzeni kulturowych, z których wyrastamy. Wróciliśmy bardzo zadowoleni. Mamy nadzieję, że będziemy mieli okazję jeszcze raz odwiedzić te miejsca.
Elżbieta Kosieniak
Informujemy, że w piątek, 10 maja 2024r. odbędą się spotkania Wychowawców
z Rodzicami uczniów zagrożonych oceną niedostateczną
lub nieklasyfikowaniem.
W dniach 14 - 16 maja 2024r. odbędą się w naszej szkole egzaminy ósmoklasisty.
Są to dni wolne od zajęć dydaktycznych. Jest to zgodne z treścią Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego z dnia 11 sierpnia 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1603).
Dzień 17 maja 2024r. (piątek), jest dodatkowym dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017r. W sprawie organizacji roku szkolnego –(Dz. U. poz.1603 oraz z 2019r. Poz. 318 i 1093 ogłoszono dnia 28 sierpnia 2017r. Obowiązuje od dnia 1 września 2017r.).
Stołówka w tych dniach jest nieczynna.
29 kwietnia klasa Ic uczestniczyła w laboratoriach z chemii. Zajęcia w ramach patronatu odbyły się na Wydziale Energetyki i Paliw AGH.
W dniu 26 kwietnia uczniowie klasy 1B LO w ramach cyklicznej współpracy z Instytutem Historii UJ wzięli udział w wykładzie zorganizowanym na terenie Instytutu. Pan Profesor Wojciech Mruk przybliżył nam dzieje oraz konsekwencje wypraw krzyżowych na losy średniowiecznej Europy.
Marcin Pietrzyk
Zapraszamy do udziału w Grze Terenowej
„Szlakiem pomników na Plantach Krakowskich”
skierowanej jest do zespołów klasowych uczniów klas IV-VIII SP oraz grup uczniów klas I LO.
Głównym celem konkursu jest zapoznanie uczniów z historią wybranych pomników na Plantach Karkowskich oraz doskonalenie umiejętności orientacji w terenie.
Szczegółowy regulamin konkursu
termin dostarczania prac: 29.05.2024r.
koordynator konkursu:
Ewa Trójniak-Szponder
W dniu 24 kwietnia uczniowie klasy 1B odwiedzili Muzeum fortu Jugowice. Dowiedzieliśmy się tam o historii twierdzy Kraków na przestrzeni XIX i początków XX wieku.
Marcin Pietrzyk
27 marca klasa Ic pod opieką p. Marioli Reguły uczestniczyła w laboratoriach z chemii. Zajęcia w ramach patronatu odbyły się na Wydziale Energetyki i Paliw AGH.
W marcu w naszej szkole został przeprowadzony konkurs artystyczny związany z obchodami Dnia Zdrowia Psychicznego. Zadaniem uczniów z klas 1-3 SP było wykonanie plakatu pt. Jak wyglądają nasze emocje?, natomiast starsi uczniowie tworzyli prace, które miały odpowiedzieć na pytanie Jak dbać o zdrowie psychiczne?. Celem tej inicjatywy było zwiększenie świadomości dotyczącej zdrowia psychicznego i jego higieny.
Wszyscy uczestnicy z rozwagą podeszli do zadanego tematu i wykazali się ogromną kreatywnością, dzięki czemu spłynęło wiele wartościowych plakatów. Komisja wyróżniła autorów najciekawszych prac. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe.
Nagrodzeni:
Klasy VII - Liceum
I miejsce: Martyna Giermek
II miejsce: Dominik Bator
II miejsce: Olga Juraszek
III miejsce: Lilianna Magda
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za duże zaangażowanie, a osobom wyróżnionym serdecznie gratulujemy!
Magdalena Jewuła
Aleksandra Żóraw
W dniach 25 do 27 marca 2024 przeżywaliśmy w szkole rekolekcje wielkopostne. Poprowadził je dla nas ks. Piotr Płaszcz, który na co dzień jest Dyrektorem Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej.
Klasy 1 - 8 miały spotkania na auli naszej szkoły, natomiast klasy licealne chodziły na naukę rekolekcyjną do kościoła. W środę - ostatni dzień rekolekcji byliśmy wszyscy razem na mszy świętej, która kończyła czas rekolekcji w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej.
ks. Piotr Pilch
Informujemy, że zebrania z Rodzicami
odbędą się w czwartek, 4 kwietnia 2024r.
o godzinie 17.00
W dniach 25-26 marca 2024 roku odbyły się spotkania naszych uczniów z przedstawicielami Straży Miejskiej, którego głównym tematem była odpowiedzialność prawna nieletnich. Warsztaty te miały na celu edukację młodzieży w zakresie przestrzegania prawa oraz konsekwencji, jakie mogą wynikać z nielegalnych działań.
W dniu 21 marca 2024 roku uczniowie naszego Liceum mieli okazję odwiedzić Muzeum Banksy'ego, poświęcone twórczości tego najbardziej tajemniczego i kontrowersyjnego współczesnego artysty ulicznego. Bardzo duże wrażenie zrobiły na nas ikoniczne murale Banksy'ego. Wśród nich znalazły się m.in. reprodukcje "Dziewczynki z balonikiem" czy "Rage, miotacz kwiatów”.
Wizyta w Muzeum Banksy'ego była niezapomnianym doświadczeniem, które poszerzyło naszą wiedzę na temat sztuki ulicznej i pozwoliło nam lepiej zrozumieć fenomen twórczości tego wyjątkowego artysty.
Joanna Dziamarska
Uczniowie klas pierwszych naszego Liceum wybrali się 20.04.24 z nauczycielami do Teatru Bagatela na sztukę nie tylko rozbrajającą dowcipem językowym i sytuacyjnym, ale niezwykle zaskakującą udziałem w niej widzów, którzy zamieniają się w detektywów - a więc wprowadzającą zupełnie nową jakość rozrywki.
"Szalone nożyczki" są wciągające, nieprzewidywalne i stanowią popis gry aktorskiej. To wspaniała zabawa, która pozwala wejść widzom w akcję kryminału, podpowiadać śledczym, zadawać pytania i wreszcie - rozstrzygnąć, kto jest winny zbrodni!
Wieczór pełen kryminalnych niespodzianek okazał się znakomitą rozrywką teatralną.
Adrianna Brzezińska
Wiosenna przerwa świąteczna w roku szkolnym 2024/2025
trwa od 28 marca (czwartek) do 2 kwietnia (wtorek).
W tym czasie nie ma zajęć lekcyjnych, stołówka jest nieczynna.
Uczniowie wracają do szkoły 3 kwietnia (środa).
We wtorek, 12 marca, klasa 1b z wielkim zaciekawieniem odwiedziła siedzibę RMF na Kopcu Kościuszki. Uczniowie mieli szansę przyjrzeć się bliżej pracującym tam profesjonalistom, zwiedzić studio radiowe i poznać proces powstawania programów. Wizyta dostarczyła nie tylko wiedzy, ale także inspiracji do zgłębiania tajemnic świata mediów, oraz możliwości kariery w branży radiowej.
Marcin Pietrzyk
Powered by aSc EduPage