AKTUALNOŚCI

        • Warsztaty historyczne poświęcone Husarii

          14.01.2025

          W dniu 14 stycznia 2025 klasa 2A Liceum miała okazję uczestniczyć w wyjątkowych warsztatach historycznych poświęconych Husarii.
          Członkowie Bractwa Husarskiego
           im. Św. Jadwigi i Jana III Sobieskiego w Krakowie przybliżyli nam historię husarii jako elitarnej jednostki kawalerii, jej uzbrojenie i wyposażenie, wykorzystywane podczas wypraw wojennych jak i w czasie pokoju. Zapoznali nas z elementami stroju szlacheckiego.
          Uczniowie 2A Liceum dzięki zajęciom, mieli również okazję szkolić się jako husarze i poznali jaką bronią posługiwano się na polu walki.

          Marta Czekaj

        • Szkolne Spotkanie Świąteczne w Liceum

          08.01.2025

          W piątek, 20 grudnia 2024 roku, uczniowie naszego liceum spotkali się na sali gimnastycznej, by wspólnie świętować. Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia, w którym zaprezentowano trzy różne obrazy Wigilii:
          Wigilia w Auschwitz - opowieść o pierwszej Wigilii spędzonej w obozie koncentracyjnym, gdzie więźniowie, mimo okrutnych warunków, próbowali zachować w sobie ducha świąt.
          Wigilia u Lubomirskich w Retz - pokazano, jak wyglądała świąteczna kolacja w arystokratycznym domu, gdzie tradycje dworskie i rodzinne łączyły się w eleganckiej atmosferze.
          Wigilia w Chłopach Boryny - scena z powieści Chłopi pokazująca, jak wyglądały święta w tradycyjnej, wiejskiej rodzinie, pełne prostoty i duchowej głębi.

          Przedstawienie ukazało, jak różne mogą być świąteczne tradycje, a jednocześnie jak wspólne są wartości takie jak rodzinna więź czy duchowość. Po wystąpieniu wszyscy zaśpiewali kolędy, co wprowadziło nas w świąteczny nastrój. Spotkanie zakończyło się przejściem do klas, gdzie uczniowie kontynuowali obchody Wigilii w kameralnej atmosferze.

          ks. Piotr Pilch
          Magdalena Jewuła

        • Świąteczna Akcja Charytatywna - Uczniowie znów wykazali się wielkim sercem

          19.12.2024

          Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, uczniowie naszego liceum po raz kolejny wykazali się ogromnym sercem i zaangażowaniem, biorąc udział w akcji charytatywnej na rzecz osób w trudnej sytuacji życiowej. Wolontariat szkolny, odpowiedzialny za organizację zbiórki, przeprowadził akcję, której celem było zebranie darów, które następnie zostały przekształcone w paczki świąteczne.
          Organizatorzy akcji - uczniowie z wolontariatu szkolnego - wykazali się nie tylko dużą odpowiedzialnością, ale także empatią i solidarnością. Dzięki ich wysiłkowi, nasza szkoła po raz kolejny udowodniła, że potrafi się zjednoczyć, by nieść pomoc.
          Akcja charytatywna to także doskonała okazja do nauki współpracy, organizacji oraz wzmacniania więzi w naszej społeczności szkolnej.

          Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zbiórce.

          p. M.Kamzik
          p.M.Jewuła

        • Młodzieżowe Dni Wolontariatu

          19.12.2024

          5 grudnia 2024 roku odbyła się gala Młodzieżowych Dni Wolontariatu w Krakowie, podczas której wyróżniono młodych wolontariuszy za ich zaangażowanie w działalność charytatywną. Wydarzenie, organizowane przez Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa w ramach programu Młody Kraków, miało na celu wymianę doświadczeń między uczniami, którzy wspierają osoby z niepełnosprawnościami, organizują akcje ekologiczne i współpracują z organizacjami charytatywnymi.
          W gali wziął udział także uczeń naszego liceum - Maciej z 1b. Podczas wydarzenia wręczono nagrody najbardziej aktywnym wolontariuszom, a samą galę uświetnił występ Grupy AD HOC oraz przemówienie Jerzego Owsiaka. Gala miała miejsce na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana.

          W naszym liceum działa aktywny wolontariat, który angażuje uczniów w różnorodne inicjatywy społeczne. Jeśli ktoś z Was chciałby dołączyć do naszej grupy wolontariuszy i zaangażować się w pomoc innym, zachęcamy do kontaktu i wspólnej działalności.

          Magdalena Jewuła

        • Wykład w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego

          02.12.2024

          W piątek, 29 listopada, uczniowie klasy 1B wzięli udział w wykładzie w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajęcia poświęcone były kwestii kultu władcy w okresie hellenistycznym.
          Dziękujemy za jego przeprowadzenie Panu Doktorowi Tomaszowi Grabowskiemu.

          Marcin Pietrzyk

        • Muzeum Banksy'ego

          02.12.2024

          Dzieła artysty (albo grupy artystów?), które intrygują od kilkunastu lat odbiorców, zostały znakomicie odwzorowane we wnętrzu muzeum, do którego wybrali się 27.11.24 uczniowie klas: 1a, 1b, 1c Liceum.
          Banksy tworzy sztukę uliczną, jego murale i graffiti oraz obrazy nie tylko zaskakują formą, pomysłami, ale też skłaniają do refleksji, o czym przekonali się oglądający wystawę w Muzeum Banksy'ego. Prace artysty pozostają na długo w pamięci odbiorców. 

          Adrianna Brzezińska

        • Dzień Życzliwości

          27.11.2024

          Z okazji Dnia Życzliwości, który obchodziliśmy w naszej szkole, uczniowie mieli okazję wziąć udział w wyjątkowej akcji, mającej na celu promowanie wartości takich jak empatia, szacunek i wzajemna pomoc. To wydarzenie zorganizowali nasi wolontariusze we współpracy z samorządem szkolnym, by przypomnieć wszystkim, jak ważne są codzienne gesty życzliwości w budowaniu przyjaznej atmosfery zarówno w szkole, jak i poza nią.
          W tym dniu uczniowie naszej szkoły ubrali się w żółte, czerwone oraz pomarańczowe elementy odzieży. Jednym z elementów akcji była możliwość losowania cytatów związanych z życzliwością. Uczniowie, którzy wzięli udział w tej zabawie, mogli przeczytać inspirujące słowa, które przypomniały im o sile małych gestów.
          Dodatkowo, dla tych, którzy aktywnie włączyli się w akcję i wykazali się szczególną życzliwością, przygotowaliśmy drobne upominki.

          Dzień Życzliwości to nie tylko okazja do wyjątkowych działań w szkole, ale również moment do refleksji nad tym, jak możemy wzmacniać pozytywne relacje międzyludzkie przez małe, ale istotne gesty.

          Magdalena Jewuła

        • Wystawa "Siłaczki"

          26.11.2024

          Historia kobiet z Krakowa i okolic – odważnych, dążących do rozwoju i równouprawnienia w różnych sferach życia społecznego, kulturalnego - to temat wystawy „Siłaczki”, na którą wybrali się 26.11.24 uczniowie klasy 2a LO do Kamienicy Hipolitów.

          W czasie zwiedzania pod przewodnictwem kuratora Pana Michała Hankusa, mogli poznać niezwykłe, a często mało znane kobiety, które na przestrzeni ostatnich wieków zasłużyły się nie tylko dla Krakowa, ale wpłynęły znacząco na zmianę stosunku społeczeństwa do kobiet – walczyły o ich prawa do edukacji, rozwoju, działalności politycznej czy gospodarczej. Ich biografie, często trudne, ich osiągnięcia, zwykle po wielu wyrzeczeniach i w wyniku ciężkiej pracy, a przede wszystkim ich siłę i determinację do pokonywania trudności w dążeniu do celu,  budzą dziś podziw i szacunek.

          Dzięki tym kobietom obecnie inne mogą m.in. głosować w wyborach, decydować o  kierunku swoich studiów, zawodzie, związkach, ubierać się w dowolny sposób i cieszyć się pełnią wolności.

          Warto pójść na tę wystawę i poczuć Siłę Kobiet! 

          Adrianna Brzezińska

        • "Magnetyzm serc" w Teatrze Starym

          23.11.2024

          Najwierniejsi fani teatru wśród licealistów XLVI LO nie przepuszczą żadnej okazji, by spędzić czas oglądając interesujący spektakl. Tym razem wybrali się wraz z nauczycielami na "Magnetyzm serc" do Teatru Starego, by bawić się nowoczesną wersją "Ślubów panieńskich". Zaskakująca scenografia, ciekawe rozwiązania sceniczne i muzyczne spowodowały, że ten wieczór w teatrze był naprawdę udany.

          Adrianna Brzezińska

        • Zbiórka Dla Dzieci z Przedszkola w Ołdrzychowicach Kłodzkich - Wielkie Serce Uczniów Naszej Szkoły

          14.11.2024

          Z radością informujemy, że zakończyła się zbiórka darów, którą przeprowadziliśmy w naszej szkole na rzecz dzieci z gminnego przedszkola w Ołdrzychowicach Kłodzkich, dotkniętych skutkami powodzi.
          Dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów, nauczycieli i rodziców, udało nam się zebrać mnóstwo wspaniałych rzeczy, które z pewnością sprawią ogromną radość maluchom.
          Uczniowie z naszej szkoły wykazali się niezwykłym sercem - przyniosły flamastry, plasteliny, kolorowanki, papierki kolorowe, a także gry i zabawki, które będą nieocenioną pomocą w codziennej zabawie i nauce. Każdy z darów to nie tylko przedmiot, ale także kawałek serdeczności, który daje poczucie, że o nich myślimy i troszczymy się o ich dobro.

          Paczka, pełna uśmiechu i ciepła, już została wysłana do Ołdrzychowic Kłodzkich, by dotrzeć do dzieci, które w tej trudnej chwili potrzebują wsparcia. Ale w tej paczce, oprócz wspaniałych darów, znajduje się coś, czego nie da się kupić - wielkie serce uczniów naszej szkoły, którzy dali z siebie wszystko, by sprawić radość innym.

          To piękny przykład solidarności i empatii, który udowadnia, że nasza społeczność szkolna ma ogromne serce i jest gotowa nieść pomoc w każdym momencie.

          Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej zbiórce -
          Wasza pomoc naprawdę ma wielką wartość, a dzieci z przedszkola na pewno to poczują!

          Z całego serca dziękujemy!
          P. Danuta Sitnik
          P. Łucja Milczanowska
          P. Dorota Szlagan - Fijał
          P. Magdalena Jewuła

        • Projekt Uczeń-Obywatel

          12.11.2024

          W środę, 6.11 uczniowie klasy 2B LO w ramach projektu Uczeń-Obywatel wzięli udział w sesji Rady Miasta Krakowa. Szczególnie dziękujemy Pani Iwonie Chamielec, wiceprzewodniczącej Rady za oprowadzenie nas po tym zabytkowym budynku.

          Marcin Pietrzyk

        • 8. edycja konkursu "Dbamy o nasze miasto - walczymy ze smogiem"

          04.11.2024

          Drodzy Uczniowie!

          W roku szkolnym 2024/2025 serdecznie zapraszamy do udziału w 8. edycji ekologicznego konkursu plastycznego Dbamy o nasze miasto – walczymy ze smogiem organizowanego przez Prywatną Szkołę Podstawową z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 2 im. Noblistów Polskich w Krakowie wraz z Fundacją "Nowa Szkoła".
          Dotychczasowe edycje konkursu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem - nadesłano już ponad tysiąc prac.  Inicjatywa spotkała się z przychylnością wielu ważnych instytucji, które objęły patronat honorowy nad przedsięwzięciem m.in. Prezydenta Miasta Krakowa, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Przewodniczącego Rady IV Dzielnicy Prądnik Biały oraz Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki. Wydarzenie to zostało objęte również partnerstwem honorowym przez Jednostkę Klimat -Energia - Gospodarka Wodna.

          Pszczoła – cud natury – to temat tegorocznego konkursu. Zwracamy się do nauczycieli i wychowawców o przybliżenie uczniom tematyki związanej z życiem pszczół i ich roli w przyrodzie. Czekamy na  ciekawe i piękne prace plastyczne.

          Zadaniem uczniów będzie wykonanie pracy plastycznej, ukazującej pszczołę/pszczoły jako przyjaciółkę roślin, producentkę miodu, mieszkankę małych domków itp. Pragniemy, aby była to praca artystyczna, ukazująca piękno przyrody i bogactwo form.

          Format dla klas 1-3: A3
          Format dla klas 4-8 i klas ponadpodstawowych: A3 lub A2
          Orientacja: dowolna
          Technika: dowolna płaska

          Prace wraz ze zgodami
          należy składać do 13 listopada do p. J. Sitnik

          Szczegóły dot. harmonogramu
          i spraw logistycznych konkursu
          znajdują się w regulaminie.
          Regulamin konkursu

        • W Podziemiach Rynku

          04.11.2024

          Życie średniowiecznego Krakowa można najlepiej poznać, zwiedzając Podziemia Rynku.
          Przekonali się o tym uczniowie klas 2a i 2b LO, którzy 30.10.24 wybrali się w tę odległą podróż do czasów, gdy sól sprzedawano w bałwanach, kąpiel była rzadkością a kowal pełnił funkcję stomatologa. Choć średniowieczne dyby i lęk przed strzygami już dawno nie są aktualne, to jednak warto było rozświetlić tajemnicze mroki przeszłości podczas tego podziemnego spaceru.
           

          Adrianna Brzezińska

        • 7.11 - zebrania z Rodzicami

          30.10.2024

          Informujemy, że zebrania z Rodzicami uczniów XLVI LO
          odbędą się w czwartek, 7 listopada 2024r o godz. 17:00.

          Klasa 1a - sala 01
          Klasa 1b - sala 12
          Klasa 1c - sala 16
          Klasa 2a - sala 18
          Klasa 2b - sala 19
          Klasa 2c - sala 14

        • Integracja klas 1a i 1c

          26.10.2024

          Klasy 1a i 1c Liceum razem z wychowawczyniami Panią Agatą Janiszewską (1a LO), Panią Eweliną Wilk (1c LO) oraz pod czujnym okiem Pana Jacka Pietruszki  brały udział w zajęciach integracyjnych w Parku Bednarskiego w Krakowskim Podgórzu. Młodzież spędziła aktywnie czas, po długim spacerze do parku, odbyły się wspólne zajęcia, było mnóstwo zabawy, wspólnych gier, a na koniec przyjechały pizze.
          Humory i pogoda dopisały.

          Agata Janiszewska

        • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

          25.10.2024

          W dniu 24 października 2024r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego XLVI LO w Krakowie.
          W wyniku głosowania zostali wybrani następujący uczniowie:

          Mikołaj Udziela - przewodniczący SU
          Darya Pylik- z-ca przewodniczącego SU
          Lilianna Magda  - sekretarz SU

        • World Press Photo 2024

          21.10.2024

          21.10.24 uczniowie klas pierwszych Liceum wybrali się do Nowohuckiego Centrum Kultury na wystawę World Press Photo 2024. Z uwagą obejrzeli nagrodzone zdjęcia, ukazujące zarówno piękno i niezwykłość naszego świata, jak i trudne problemy ludzkie szczególnie widoczne w ostatnim roku - wojny, konflikty, migrację, nieuleczalne choroby...Wszystko to ukazane okiem obiektywu w zaskakujący, poruszający, a niekiedy - wstrząsający sposób. Warto ją obejrzeć!

          Adrianna Brzezińska

        • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej 2024

          15.10.2024

          Miło nam poinformować, iż z okazji Święta Edukacji Narodowej
          nasi nauczyciele otrzymali zaszczytne nagrody.

          11 października 2024 roku w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa
          im. Stanisława Wyspiańskiego nagrodę dla nauczycieli odebrali:
          pan dr Bogdan Dobrucki - nagroda dla nauczycieli pełniących funkcję kierowniczą
          i pani Ewa Trójniak-Szponder dla nauczycieli z okazji Dnia Nauczyciela.
          15 października 2024 roku w Auli Centrum Kongresu Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie nagrodę Małopolskiego Kuratora Oświaty odebrała pani Barbara Maziarz.

          Wszystkim nagrodzonym składamy serdeczne gratulacje!

           

        • Sportowe pożegnanie lata z ZSO 1 w Krakowie.

          14.10.2024

          Mieliśmy okazję wziąć udział w sportowym pożegnaniu lata, organizowanym w ZSO nr 1 przy ul. Blachnickiego.
          Nasi uczniowie wzięli udział w towarzyskim meczu siatkówki drużyn mieszanych a także w turnieju tenisa stołowego, zajmując miejsca na podium - pierwsze i trzecie.

          Gratulujemy wszystkim uczestnikom! 
          Dziękujemy ZSO i Radzie Dzielnicy II Grzegórzki za zaproszenie.